AKTUALNOŚCI

Od 1 stycznia 2015 czekają nas zmiany

Od 1 stycznia 2015 czekają nas zmiany

Od 1 stycznia 2015 czekają nas zmiany

Od 1 stycznia 2015 roku kosztowne zmiany czekają około 70 tys. Polaków. Po wejściu w życie rozporządzenia przygotowanego przez resort finansów, prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania kas fiskalnych stracą między innymi lekarze, właściciele warsztatów samochodowych, fryzjerzy, kosmetyczki oraz świadczący usługi gastronomiczne.

O nowych wymogach dotyczących obowiązku posiadania kas fiskalnych mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Zyskać ma za to budżet, bo ministerstwo szacuje, że wzrosną wpływy do kasy państwa. Są też głosy, że stracą klienci i pacjenci.

– Zmierzamy do idealnego stanu, w którym wszyscy prowadzący działalność gospodarczą będą zobowiązani do posiadania kasy fiskalnej jako podstawowego rozwiązania przy ewidencjonowaniu sprzedaży. Wprowadzamy to stopniowo.

Co dwa lata wychodzi nowe rozporządzenie, w którym to kolejne grupy zawodowe są już wymieniane jako te, które nie mogą korzystać ze zwolnienia – tłumaczy Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów. – Kasa rejestrująca to najprostszy sposób na to, by rzetelnie ewidencjonować sprzedaż. To ułatwia również rozliczenie się przed urzędem skarbowym – dodaje.

Dwa miesiące na dostosowanie się do przepisów

Według szacunków Ministerstwa Finansów kolejne 70 tys. podmiotów będzie zobowiązane do posiadania kasy fiskalnej.

Nowe przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2015 roku, ale przedsiębiorcy mają dwa miesiące na dostosowanie się. Będą musieli posiadać kasy fiskalne od 1 marca przyszłego roku.

Zakup kasy będzie refundowany

Limit obrotów, powyżej którego trzeba prowadzić kasę fiskalną, to teraz 20 tysięcy złotych obrotu rocznego – przypomina Wiesława Dróżdż.

Co ważne zakup kas będzie refundowany. Refundacja obejmie 90 proc. ich zakupu, ale nie więcej niż 700 zł.

Z szacunków resortu finansów wynika, że tylko w przyszłym roku, dzięki wprowadzeniu kas, do budżetu państwa wpłynie co najmniej 94 mln złotych.

Opublikowane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *