AKTUALNOŚCI

Od 1 stycznia 2015 czekają nas zmiany

Od 1 stycznia 2015 czekają nas zmiany

Od 1 stycznia 2015 czekają nas zmiany

Od 1 stycznia 2015 roku kosztowne zmiany czekają około 70 tys. Polaków. Po wejściu w życie rozporządzenia przygotowanego przez resort finansów, prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania kas fiskalnych stracą między innymi lekarze, właściciele warsztatów samochodowych, fryzjerzy, kosmetyczki oraz świadczący usługi gastronomiczne.

O nowych wymogach dotyczących obowiązku posiadania kas fiskalnych mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Zyskać ma za to budżet, bo ministerstwo szacuje, że wzrosną wpływy do kasy państwa. Są też głosy, że stracą klienci i pacjenci.

– Zmierzamy do idealnego stanu, w którym wszyscy prowadzący działalność gospodarczą będą zobowiązani do posiadania kasy fiskalnej jako podstawowego rozwiązania przy ewidencjonowaniu sprzedaży. Wprowadzamy to stopniowo.

Co dwa lata wychodzi nowe rozporządzenie, w którym to kolejne grupy zawodowe są już wymieniane jako te, które nie mogą korzystać ze zwolnienia – tłumaczy Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów. – Kasa rejestrująca to najprostszy sposób na to, by rzetelnie ewidencjonować sprzedaż. To ułatwia również rozliczenie się przed urzędem skarbowym – dodaje.

Dwa miesiące na dostosowanie się do przepisów

Według szacunków Ministerstwa Finansów kolejne 70 tys. podmiotów będzie zobowiązane do posiadania kasy fiskalnej.

Nowe przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2015 roku, ale przedsiębiorcy mają dwa miesiące na dostosowanie się. Będą musieli posiadać kasy fiskalne od 1 marca przyszłego roku.

Zakup kasy będzie refundowany

Limit obrotów, powyżej którego trzeba prowadzić kasę fiskalną, to teraz 20 tysięcy złotych obrotu rocznego – przypomina Wiesława Dróżdż.

Co ważne zakup kas będzie refundowany. Refundacja obejmie 90 proc. ich zakupu, ale nie więcej niż 700 zł.

Z szacunków resortu finansów wynika, że tylko w przyszłym roku, dzięki wprowadzeniu kas, do budżetu państwa wpłynie co najmniej 94 mln złotych.

Opublikowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *